MEMO TAG Nedir ?

Kripto memo yada kripto memo tag, kripto para birimleri veya blok zinciri tabanlı projelerde kullanılır. Memo, bir işlem veya transferle ilişkilendirilen bir açıklama veya ek bilgidir.

Kripto para birimleri genellikle bir adres üzerinden transfer edilir. Memo, bu transferlerin açıklama veya not alanına eklenen bir metin veya etikettir. Transferin yapıldığı amaç, işlemle ilgili notlar veya alıcıya iletilmesi gereken ek bilgiler gibi bilgileri içerebilir.

Size en sade hali ile Memo’yu açıklayalım efenim ;
Elinizde bir cüzdan var ve bu cüzdan ailenizin tüm parasını barındırıyor , siz hesabınıza para gelip yada para gittiğinde kim yollamış yada kim hesaba para yatırmış bunu anlamak için açıklama kısmına “xxxx ‘in işlemi” vb. bir açıklama bırakırsınız ki bu işlem kimin olduğu belli olsun.

Borsalarda da aynı sistem işliyor bir cüzdan bir çok hesaba bağlanıyor lakin sizin olan cüzdana ait bir etiket “MEMO” verilir , bu sayede bu işlemin sizin olduğu belirlenir.

Eğer bu etiketi “MEMO”yu yazmaz iseniz bu işlemin sizin olduğu anlaşılmaz ve direkt borsanın cüzdanına geçer ve bu kripto paranızı kurtarmak bazen imkansız bazen imkanlı ama ücretli olabilir.

Borsaların kripto para kurtarma için bazı ücretleri oluyor bazıları ise direkt kabul etmiyor. Kabul edenlerde gerçekten yüksek fiyatlar çekebiliyor. Bu yüzden MEMO id’sini her zaman kontrol edelim doğru olduğundan emin olalım.

BONUS ! Aman Ha Kaçırma !

Bazen borsalarda siz MEMO yazsanız bile altarında bir tik oluyor “MEMO İD GEREKMİYOR” eğer bu kutucuğu işaretler iseniz memo id silinir ve direkt yolladığınız cüzdana sizin olduğu bilinmeden geçer ( Kriptob.com ekibi olarak bu deneyimi maalesef tattık….) eğer cüzdanınıza yollayacağınız Kripto para birimi memo id gerektiriyor ise lütfen bunlara dikkat edelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arama yap