KYC Nedir ? Neden İstenir ?

KYC, “Know Your Customer” kavramının kısaltmasıdır. Finansal kurumlar ve diğer işletmeler tarafından kullanılan bir prosedürdür. KYC, müşterilerin kimliklerini doğrulamak ve onları daha iyi anlamak amacıyla istenir.

KYC , suçlara karışma riskinin yüksek olduğu finansal işlemlerde yaygın olarak kullanılır. Bu tür işlemler arasında banka hesapları açma, kredi başvuruları, hisse senedi ticareti, sigorta satın alma, kripto borsaları , kripto para ile ödeme işlemi vb. gibi işlemler yer alır. KYC , kullanıcıların kimlik bilgilerini sağlamalarını ve bunların doğruluğunu kanıtlamalarını gerektirir.

Genellikle KYC içerikleri, kimlik belgelerinin (örneğin pasaport, sürücü belgesi veya ulusal kimlik kartı gibi) ibraz edilmesi, adres ve iletişim bilgilerinin sağlanması, iş amacının ve kaynaklarının açıklanması gibi adımları içerir. Bu bilgilerin toplanması, müşterilerin kimliklerinin doğruluğunu ve finansal işlemlerde yasa dışı faaliyetlere karışma olasılıklarını azaltmaya yardımcı olur.

KYC işlemleri , finansal kurumları, müşterilerinin yasalara ve düzenlemelere uygun şekilde hareket etmelerini sağlamak için kullanılan önemli bir araçtır. Aynı zamanda, suç faaliyetlerini tespit etme ve önleme çabalarına katkıda bulunur.

Unutmamız gereken içerikler var ;
– Her borsaya KYC verilmez. Sahipliği kanıtlanmayan yada sahte sitelerde KYC yaptığınızda kimlik bilgileriniz başkaları tarafından kullanılabilir.
– Borsa dışı size Telegram – Whatsapp gibi sosyal medya mecralarından iletilen kyc linklerine kesinlikle tıklamayın. Kimlik bilgilerinizi paylaşmayın.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Kriptob.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arama yap