Kriptoda Hacim Nedir ?

Merhaba değerli Kriptob.com ziyaretçileri etkinliklerinizde gördüğünüz hacim aslında nedir ? konusu ele alıyoruz. Hoş geldin… Keyifli okumalar…

 • Hacim
  Hacimleri Nereden Takip Edebilirim ?
  Hacim ne kadar Önemli ?
  Hacim artar ise ne olur ?
  Hacim düşer ise ne olur ?
  Sahte Hacim Denen Nedir ?

Hacim

Kripto para piyasalarında “hacim”, belirli bir süre içinde gerçekleşen toplam işlem miktarını ifade eder. Bu işlemler alım, satım veya takas işlemleri olabilir. Hacim, genellikle belirli bir kripto para birimi veya borsa için ölçülür.

Hacim, kripto para birimlerinin likiditesini ve işlem yoğunluğunu gösteren önemli bir göstergedir. Yüksek hacimli bir piyasa, daha fazla katılımcıya ve daha fazla işlem fırsatına işaret edebilir. Aynı şekilde, düşük hacimli bir piyasa, işlem yapma ve likidite sağlama açısından sınırlı fırsatlar sunabilir.

Hacim, genellikle birim zaman başına işlem miktarı olarak ifade edilir. Örneğin, 24 saatlik hacim, son 24 saat içinde gerçekleşen toplam işlem miktarını temsil eder. Bu miktar, kripto para birimi ve borsasına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Hacimleri Nereden Takip Edebilirim ?

Hacimleri takip edebileceğiniz siteler ;
CoinMarketCap : https://coinmarketcap.com/tr/

CoinGecko : https://www.coingecko.com/

Hacim Ne Kadar Önemli ?

Hacim aslında gerçekten çok önemli bir etken. Hacim işlem yaptığınız yada yapacağınız coin / token hakkında bir çok bilgi sahibi olmanızı sağlar . Dönen hacim’e göre yatırımcının çoğaldığını yada azaldığından haberdar olmanıza yarar. Ek olarak ilerdeki çıkabilecek krizleri de görmenize yol gösterir.

Hacim Artar İse Ne Olur ?

Hacim artar ise size 2 farklı yol görünebilir , ya alım yaptığınız coin / token’a yeni yatırımcılar giriyor ve alım yapıyor yada yatırımcılar coin / token ‘dan çıkış yapıyor olabilir.
Yukarda belirttiğimiz gibi HACİM = Alış + Satış’ın toplamıdır. Eğer yatırımcılar coinden çıkış yapar ise satışların artacağından dolayı satış hacimi artar ve coinde ki ana hacimin arttığını görmüş olabilirsiniz.

Tabii genel olarak borsalarda yada coin / token’larda hacim yükseliyor ise iyiye işaret oluyor. Çünkü borsalara / kripto para borsalarına para girişi ve ardından gelen coin / token alımı alım hacimini arttırarak ana hacim’in artmasını sağlıyor. Bunu gören yatırımcı yada traderlar coin / token’den alıma giderek fiyatının artmasına yol açıyor.

Hacim Düşer İse Ne Olur ?

Eğer bir coin / token’da hacim düşüşü gözlemleniyor ise genellikle o coin / token yatırımcı kaybı yaşıyor demektir. Yatırımcı kaybı da coin / token’ın fiyatının düşmesine yol açar iken geri yükselmesinin önüne de engel oluyor. Hacimi düşük coinlerin ağır satışlar sonrası toparlanması ve güven kazanması da hayli bir zorlaşıyor. Ek olarak şunu da belirtmemiz gerekir hacim düşmesi sonrası ağır satışlar yiyen ve düşüşe geçen kripto para birimlerinde yatırımcı çoğunluğun çıkış yapması durumda tahta boş kalır ve yüksek seviye fiyat dalgalanmaları yaşanabilir.

Sahte Hacim Denen Nedir ?

Tabii ki piyasaya yeni açılan bir çok coin / token’da sahte hacim görmek mümkün. Bunun nedeni listeli oldukları grafik sitelerinde yaptıkları sahte yükselişler ile göz boyayıp ” Millet kazanmış bende gireyim ” diyen insanları çekmektir.
Yada bilinen , temel atmış bir coin / token’i FUD haberler ile yıkmaya çalışır iken bir yandan da sahte satışlar yapıp piyasayı düşürüp insanların satış yapmasına yol açılabilir.
Bir çok balinanın büyük satışları sonrası BTC’nin bile ağır sarsılmaları yaşadığı görülmüştür. Büyük düşüşler sonrası satış psikolojine geçen trader’lar satış yapar iken . Balinalar satış yapan kullanıcıların elinden ucuz fiyata coin / token alımı yapabilir. Ve burada yine kazanan Balina olur. Hacimlerin kaynağını araştırır iken bir çok etkeni göz önünde bulundurunuz zira araştırmaz iseniz yanlışlıkla sizde bir sahte hacimler ile karşı karşıya kalabilirsiniz…

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Kriptob.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arama yap